Gösterilen sonuç sayısı: 5

Çikolata Eritme Benmari Makinesi Modelleri

Benmari usulü olarak adlandırılan çikolata eritme yöntemi, dünya genelinde çok popüler hale gelmiştir. Bu yöntemi uygulamak için atmanız gereken ilk adım ise büyük bir tencereye su koyup ısıtmaktır. Isıya dayanıklı camdan üretilmiş bir kabı da tencere üzerine koymalısınız. Fakat bahsi geçen kabın içerisine su girmemesi gerektiğini de unutmayın.

Çikolatayı cam kap içerisine yerleştirdikten sonra erimesini beklemelisiniz. Kısa bir zaman içerisinde çikolata eriyecektir. Benmari usulü daima vakitten kazanmanızı sağlayan bir yöntemdir. Tabii bu yöntemin de püf noktaları vardır. Benmari usulünü uygularken ısıya dayanıksız bir kabı asla kullanmamalısınız. Bu bir tercih konusu değildir.

Kabın yüksekliği içine biraz bile su almayacak biçimde olmalıdır. Formunu buna uygun seçmeniz gerekecek demektir. Eriyen çikolata katılaştıysa içerisine 1-2 damla yağ damlatın. Yumuşacık bir hale gelecektir. Tam aksine kıvamlı bir çikolata elde etmek istiyorsanız olduğu gibi bırakın, asla yağ eklemesi yapmayın.

Tüm bu işlemleri profesyonelce gerçekleştiren benmari makinelerimizle kolayca benmari usulü çikolata eritme yapabilirsiniz.

Endüstriyel Çikolata Eritme Makineleri

Çikolata endüstrisi dünya genelinde her gün milyonlarca insanın çikolata ihtiyacını karşılayan önemli bir sektördür. Sektörün başarısı, çikolata üretiminde kullanılan endüstriyel makinelere dayanmaktadır. Endüstriyel çikolata eritme makineleri, büyük ölçekli üretimler için vazgeçilmezdir ve ürünlerin kalitesini, hijyenini ve verimliliğini artırmaktadır. Beysa da özellikle bu makineler için sitesinde müşterilerine birbirinden özel seçenekler sunmaktadır.

Benmari makinesi, Benmari çikolata makinesi Martellato benmari Beysa Pastacılık Ekipmanları’nda!